U Thant, United Nations' Secretary General

U Thant , who filled in as Secretary-General of the United Nations from 1961 to 1971, was going the world body when Secretary-General Dag Hammarskjold was murdered in an air crash in September 1961.

 

U Thant was conceived at Pantanaw, Burma, on 22 January 1909, and was taught at the National High School in Pantanaw and at University College, Rangoon.

Before his strategic vocation, U Thant's experience was in training and data work. He filled in as Senior Master at the National High School, which he had gone to in Pantanaw, and in 1931, he progressed toward becoming Headmaster in the wake of winning in front of the rest of the competition in the Anglo-Vernacular Secondary Teachership Examination.

He was an individual from Burma's Textbook Committee and of the Council of National Education before World War II, and was an Executive Committee individual from the Heads of Schools Association. He was likewise dynamic as an independent writer.

In 1942, U Thant served for a couple of months as Secretary of Burma's Education Reorganization Committee. In the next year, he came back to the National High School as Headmaster for an additional four years.

U Thant was selected Press Director of the Government of Burma in 1947. In 1948, he progressed toward becoming Director of Broadcasting, and in the next year, he was designated Secretary to the Government of Burma in the Ministry of Information. In 1953, U Thant moved toward becoming Secretary for activities in the Office of the Prime Minister, and in 1955, he was doled out extra obligations as Executive Secretary of Burma's Economic and Social Board.

At the season of his arrangement as Acting Secretary-General of the United Nations, U Thant had been Permanent Representative of Burma to the United Nations, with the rank of Ambassador (1957-1961).

Amid that period, he headed the Burmese assignments to the sessions of the General Assembly, and in 1959, he filled in as one of the Vice-Presidents of the Assembly's fourteenth session. In 1961, U Thant was Chairman of the United Nations Congo Conciliation Commission and Chairman of the Committee on a United Nations Capital Development Fund.

Amid his political vocation, U Thant served on a few events as Adviser to Prime Ministers of Burma.

U Thant started filling in as Acting Secretary-General since 3 November 1961, when he was consistently designated by the General Assembly, on the suggestion of the Security Council, to fill the unexpired term of the late Secretary-General, Dag Hammarskjold. He was then collectively designated Secretary-General by the General Assembly on 30 November 1962 for a term of office completion on 3 November 1966.

U Thant was re-delegated for a moment term as Secretary-General of the United Nations by the General Assembly on 2 December 1966 on the consistent proposal of the Security Council (determination 229, 1966). His term of office proceeded until 31 December 1971.

U Thant got privileged degrees (LL.D) from the accompanying colleges: Carleton University, Ottawa, Canada (25 May 1962); Williams College, Williamstown, Massachusetts (10 June 1962); Princeton University, Princeton, New Jersey (12 June 1962); Mount Holyoke College, South Hadley, Massachusetts (2 June 1963); Harvard University, Cambridge, Massachusetts (13 June 1963); Dartmouth College, Hanover, New Hampshire (16 June 1963); University of California at Berkeley, California (2 April 1964); University of Denver, Denver, Colorado (3 April 1964); Swarthmore College, Swarthmore, Pennsylvania (8 June 1964); New York University, New York (10 June 1964); Moscow University, Moscow, Soviet Union (30 July 1964); Queen's University, Kingston, Ontario (22 May 1965); Colby College, Waterville, Maine (6 June 1965); Yale University, New Haven, Connecticut (14 June 1965); University of Windsor, Windsor, Ontario, Canada (28 May 1966); Hamilton College, Clinton, New York (5 June 1966); Fordham University, Bronx, New York (8 June 1966); Manhattan College, New York (14 June 1966); University of Michigan, Ann Arbor, Michigan (30 March 1967); Delhi University, New Delhi, India (13 April 1967); University of Leeds, England (26 May 1967); Louvain University, Brussels, Belgium (10 April 1968); University of Alberta, Edmonton, Canada (13 May 1968); Boston Unversity, Boston, Massachusetts (19 May 1968); Rutgers University, New Brunswick, New Jersey (29 May 1968); University of Dublin (Trinity College), Dublin, Ireland (12 July 1968); Laval University, Quebec, Canada (31 May 1969); Columbia University, New York City (3 June 1969); the University of the Philippines (11 April 1970); and Syracuse University (6 June 1970). He likewise got the accompanying privileged degrees: Doctor of Divinity, The First Universal Church (11 May 1970); Doctor of International Law, Florida International University, Miami, Florida (25 January 1971); Doctor of Laws, University of Hartford, Hartford, Connecticut (23 March 1971); Doctor of Civil Laws degree, honoris causa, Colgate University, Hamilton, New York, (30 May 1971); Doctor of Humane Letters, Duke University, Durham, North Carolina (7 June 1971).

U Thant resigned toward the finish of his second term in 1971 and he kicked the bucket on 25 November 1974 after a long disease. He was 65 years of age.

 

 

thumb_up Do you like this? Share it to friends..




comment Tell others what you think.. Your reviews and comments are valuable to others..

Looking for a hotel in Yangon? or Bagan?

We recommend...

Our Myanmar Lovely Travels & Tours Co., Ltd select the most attractive placesabout the basic of Myanmar tradition and culture, and makes

all of the travelers from various nations enjoy their interestingly chosen itinerary in Myanmar.

Address: No.12, 6 floor (B), Mingalar Street, Sanchaung Township, Yangon, Myanmar.
Tel : (95-1) 2304817, (95-9) 5 413 590, (95

...

Founders of Loyal Star have over 15 years experience in hospitality industry. We have lived, worked and traveled all over Myanmar.

As owners and founders we are still involving in the day to day operation to share our passion and commitment of our service to our clients. Being intensive travelers, we

...

We also recommend...

Myanmar Prodigy also known as MP stands for the wide distribution of Automotive Bearing (Ball bearing, Hub bearing, tensioner bearing, Clutch bearing, join cross and so on). We also supply industrial and agriculture machine use bearing too.

Postal Address: B14, Naung Yoe Street, Bayintnaung,Mayangone Township, Yangon, Myanmar.
Sales : 951-686452, 686453, 528522
Admin

...

To become among the key pharmaceutical importers and distributors in Myanmar, where healthcare products market continues to be
growing considerably and continuously.

We've been coping with reliable manufactures from various countries, and that we are devoted to provide our society with quality
healthcare products.

Address: D-4 Mingalar Rd, Minyekyawswar Housing, Tamwe Township.
Tel:

...

Who's Online

We have 55 guests and no members online